درباره کارفرما

«سیراف»، طراح و تولیدکننده‌ی شناورهای تخصصی سبک از جنس آلومینیوم و فولاد، و تجهیزات مربوط به آنهاست. این مجموعه دارای یارد مجهز ساخت شناور و کارگاه‌های ساخت تجهیزات دریایی، و همچنین اولین برند تولیدکننده‌ی تجهیزات دریایی در ایران است. کلیه‌ی محصولات و خدمات «سیراف» با استانداردها و تأییدیه‌های بین‌ا‌لمللی ارائه می‌شوند. میدان فعالیت «سیراف» عبارت است از ارائه‌کنندگان خدمات مختلف بندری، ماهیگیری، حفاظت ساحلی، مسافربری، کشتی سازی‌های داخلی و خارجی، مالکان شناورها، صاحبان حوضچه‌ها و بنادر در بخش چراغ‌های ترافیک دریایی و همچنین صنایع فراساحل از قبیل سکوهای نفتی و… . «سیراف» با اتکا به توانایی بالای تحقیق و توسعه، فراتر از نیازهای شناسایی و ابرازشده از طرف مشتریان، با رویکرد بهبود کیفیت، سرعت بالای تولید و همچنین ارائۀ قیمت‌های رقابتی، بهترین راه‌حل‌ها را در قالب محصولات به مشتریان خود عرضه می‌کند. در همین راستا و برای تضمین هرچه بیشترِ کیفیت محصولات، دستیابی به TQM جزء اصلی‌ترین اهداف «سیراف» است. مجموعه‌ی این عوامل باعث شده این برند همواره جایگاهی قابل اطمینان نزد مشتریان داشته باشد. مهم‌ترین توان نرم‌افزاری «سیراف»، دانش و تجربه‌ی فراگیر بوده و در زمینه‌ی سخت‌افزاری، قطعات و مواد اولیه‌ی خود را از بهترین و معتبرترین تأمین کننده‌ها فراهم می‌کند. بینش منحصربه‌فرد این برند، باعث شده در هر شرایطی پرچم‌دار صنایع دریایی در داخل کشور باشد و در عین حال حضور بین‌المللی موفقی در بین برندهای جهانی داشته باشد. انتقال این بینش به نیروهای جوان و مستعد ایرانی در جهت تحقق توسعه‌ی پایدار و بالندگیِ میراث پرافتخار تاریخ این سرزمین، سرلوحه‌ی همیشگی «سیراف» است.

شفاف بودن برای دیده شدن برند مهمه!

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email

روایت بازطراحی هویت سازمانی، یک شرکت کشتی‌سازی و تجهیزات دریایی

دی ان ای برند

چه چیزی از میراث و تاریخ یک کارخانه و برند، برای هویت جدید برند و مخاطب آن، می‌تواند مفید باشد؟ نقاط قوت و ضعف برند در گذشته و حال چیست و تمرکز آن در آینده چیست؟ محصولات و خدمات اصلی شرکت کدام‌ها هستند؟

فعالیتهای کلیدی برند در مقابل رقبا چیست و برند ما چه طور می‌تواند یکپارچه و یک‌دست باشد؟ تأثیر رقبای ما در چه زمینه هایی چیست و چه تمایز ملموسی می توانیم ایجاد کنیم؟ تحقیقات بر روی اتمسفر غالب داخل کارخانه و تعاملی که مخاطبین و مشتریان تحقیق و تفسیر مشتری و کارکنان برند ما باید به درستی مفهوم تجارت ما را نمایندگی کند تا بتواند محیط کار مناسب و عرضه خوبی را برای مخاطبان ایجاد کند. برای این منظور ، باید ارزش های کار و ماموریت های آینده را تعریف کنیم.

ما در ابتدا مفاهیم کلی در رابطه با ارزش پیشنهادی، میراث و تاریخچه کارخانه را به اطلاعات ارزشمند تبدیل کردیم.

اهداف این پروژه

هویت ظاهری​

یک هویت ظاهری طراحی و تبیین شده که بتواند ارزشهای مجموعه را به بهترین نحو به نمایش بگذارد که بصورت غیر مستقیم باعث افزایش وفاداری مشتری و جذب مشتریان بالقوه خواهد شد.

با شفاف کردن تعهد برند، ارزش‌ها، چشم‌انداز!

یکپارچگی بصری

هویت بصری یکپارچه که با هویت سازمانی مجموعه درهم تنیده باشد که شامل تمامی عناصر ملموس و ناملموس برند می‌شود؛ در این بین بین ما باید مفاهیم تجاری را به دقت به تصویر بکشیم.

شامل طراحی گرافیکی کل هویت بصری برند!

در دسترس بودن

اینکه در دنیای امروز، همیشه برای مخاطبان بیزنس خود و در فضای بازار قابل دسترس باشید و بارزترین آن حضور فعال در فضای آنلاین است.

با یک سرچ ساده در گوگل همه‌ اطلاعات پیدا شود!

فضای رقابتی برند

در فضای رقابتی بازار، چه فعالیت‌های کلیدی‌ای در مقابل رقبا می‌تواند باعث بهتر دیده شدن و یکپارچه‌تر شدن برند ما شود؟ تاثیر ما و برهم‌کنش آنها در مقابل ما آیا حساب شده است؟ تحقیقات رضایت کارکنان و مشتریان و همکاران و شرکای تجاری در شکل‌دهی شخصیت برند، در جهت ایجاد تصویری صحیح از تعهد برند، غیر قابل اغماض است. در جهت ایجاد تصویری یکپارچه از تصور مخاطبین برند ما باید فضای رقابتی را به مانند یک فرصت تصور کنیم تا بهترین ارزش‌ها و ماموریت‌های برند را تبیین کنیم.

نامه‌های اداری، عکس‌ها، ویدئوها، وب‌سایت، کانال‌های ارتباط با مشتریان، نمایشگاه‌های تخصصی، رنگ‌های سازمانی، فونت‌ها، شعار‌ها و .... همه در راستای ایجاد تصویری یکپارچه از ارزش‌ها و مفاهیم برند فعالیت می‌کنند.

شناخت الگوی ذهنی مخاطب برند

در مرحله تحقیقات اولیه برندینگ ؛ و پس از شناخت الگوی بازار، نیازهای مشتری و ویژگی‌های غایی شرکت، در حالیکه محیط رقابتی و استراتژی های تجاری در نظر گرفته می‌شوند، الگوهای زیر ایجاد شده است:

رویکرد اصلی جایگاه‌یابی برند، ساختن چیز جدید و متفاوتی نیست؛ بلکه دست‌کاری کردن آن چیزی است که هم‌اکنون در ذهن وجود دارد و می‌توان از آن استفاده کرد.

کتاب جایگاه‌یابی؛ نبردی در ذهن (ال ریس – جک تروت)

ما از این الگوهای ذهنی و ناخودآگاه مخاطبین استفاده کردیم تا جایگاه‌یابی صحیحی برای برند سیراف تعریف کنیم؛ در فضایی که رقبای تجاری داخلی و خارجی حضور دارند و شرکت دامن هلند به عنوان نماینده‌ای از طیفی قابل بررسی از شرکت‌های کشتی‌سازی خارجی در این دیاگرام بررسی ‌شده است.

تعهد برند

آنچه به برند سیراف شخصیتی منحصر به فرد داده است، قولی است که بدان پایبند است؛ کاراکتر برند سیراف را مشخص کرده است؛ به مشتریان، شرکای تجاری و مردم این فرصت را می دهد تا بدانند این برند برای چه ایستاده و برای چه ارزش های می جنگد؛ به چه معتقد است و چطور رفتار می‌کند.

در یک جمله، اصل تغییرناپذیر سیراف این است: «قبل از هر گونه نمایشی، درست انجام دهیم»

تعهد برند در واقع ادامه جایگاه‌یابی برند است؛ آن قولی که یک برند، به مخاطب خود می‌دهد و بدان پایبند است؛ و شخصیت برند را شکل می‌دهد.

طراحی لوگو

نشانی که به عنوان نماد شرکت سیراف طراحی کرده‌ایم، یک کشتی قابل اعتماد را نشان می‌دهد که نوری از عرشه ساطع می‌کند که به سایر ساکنین و مسافران دریا همچون یک فانوس دریایی راه را نشان میدهد و راهنمای آن‌‌هاست. نشانه «راهنماگون» در لوگوی سیراف، نماد بینش و تجربه‌ای است که پس دانش‌-بنیان بودن این برند نهفته است. تمام این‌ها نتایج پروسه برندینگ اصولی و حساب‌شده است.

یک لوگوی قوی و با استقامت که قابلیت این را دارد تا به سرعت در هر بستر فرهنگی و صنعتی شناسایی شود؛ و الهام بخش حس قدرت و وفاداری باشد برای آنان که برند سیراف را در بازار رقابتی کشتی‌سازی و صنایع وابسته شناسایی و تحلیل می‌کنند.

نشان برند

نشان برند سیراف، میراث و تاریخ این کارخانه و تجربه و دانش انباشته‌ی این شرکت در این صنعت را بازنمایی می‌کند. آیکون و لوگوتایپ در کنار یکدیگر، لوگوی سیراف را بی دلیل و منحصر به فرد کرده‌اند؛ چرا که برهم نهشت این عناصر بصری، غیر قابل تفکیک هستند و به ویژگی‌های محصولات و خدمات معنی‌دار حوزه‌ تجهیزات دریایی این کارخانه هویت می‌بخشند.

نشان تجاری به عنوان یک عنصر بسیار مهم شناسایی کسب و کار و برند در تجارت است. لوگو به مثابه پرچم برند است.

ساختار افقی و عمودی لوگوی برند

فضای منفی بصری الزامی لوگوی برند

شعار بازاریابی برند

سیستم پالت رنگ‌های سازمانی برند و مفاهیم رنگ‌ها

اجرای هویت بصری و گرافیک برند

آیکون ست برند

اجرائیات عملیاتی برند

‌طراحی وبسایت ریسپانسیو و یکپارچه برند برای تمامی کامپیوتر‌ها و گوشی‌ها

کتابچه برند سیراف (انجیل برند)

ویدئوی مستند صنعتی شناور دریابندر ۶ - بندر انزلی/ایران

جشن ۲۰ سالگی شرکت سیراف و رونمایی از هویت جدید برند

برند ویدئوی سیراف

تیم ما در این پروژه:

حامد پناهی

موسس، مدیر استودیو/ طراح/ تدوین‌گر

حسین اسدی

مشاور و استراتژیست برند

تارخ کاظمی

فیلمبردار/ تدوین‌گر

هومن معین

طراح و توسعه دهنده وب

حجت آقابزرگ

طراح/ گرافیست/ تصویر ساز

فربد رهنما

کپی رایتر

اگر می‌خواهید این صفحه را به اشتراک بگذارید:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on telegram
Share on email